Skip to main content
Article Detail

ZPĚT NA VŠECHNY TIPY

Co je cholesterol a jak jej hlídat

Arterin-Cholesterol Hlídat si cholesterol je důležité, víme však, co to cholesterol je a proč je třeba vysokému cholesterolu předcházet?

Vysoký cholesterol má dnes stále více lidí z vyspělých zemí. Podle evropských statistik kardiovaskulárních onemocnění z roku 2012 má 50 % dospělých vyšší hladinu cholesterolu v krvi, než je považováno za optimální. V tomto článku se dozvíte více o cholesterolu, jak ho měřit a jak s ním pracovat, abyste zlepšili své zdraví.

Co je cholesterol?

 

Cholesterol je látka tukové povahy, která se po těle pohybuje v krvi. Slouží k výstavbě zdravých buněk a produkci vitamínu D, některých hormonů a žlučových kyselin (které využíváme k trávení tuků). Cholesterol je pro lidské tělo životně důležitý, pokud je přítomen v malém množství.

Naše tělo produkuje přibližně 70 % z množství 0,5-1 g cholesterolu, který, hlavně v játrech, potřebujeme každý den. Zbytek příjmáme z potravy, zejména z živočišných tuků. To je důvod, proč hladina cholesterolu závisí na tom, jaké potraviny a v jakém množství jíme. Strava s vysokým obsahem nasycených tuků může vést k vyšším hladinám celkového cholesterolu, především k vyšším hladinám LDL cholesterolu.

Existuje několik typů cholesterolu, které plní různé funkce:

  • Lipoprotein s nízkou hustotou (LDL), často nazývaný „špatný/zlý cholesterol“, transportuje cholesterol do těla a v případě většího množství způsobuje jeho hromadění.
  • Lipoprotein s vysokou hustotou (HDL), nazývaný „dobrý/hodný cholesterol“, zachycuje přebytečný cholesterol z krevních cév a vrací jej do jater, kde se rozloží nebo je odveden z těla.

Jak se měří cholesterol?

Lékaři mohou krevním testem cholesterol změřit (v některých případech pouze kapkou krve z konečku prstu). Test změří celkové množství cholesterolu v krvi a také konkrétní hladiny LDL a HDL cholesterolu. U zdravých dospělých by hladina celkového cholesterolu měla být mezi 125 a 200 mg/dl, s HDL nad 40 mg/dl a LDL pod 100 mg/dl.

Lékař nebo zdravotní sestra vám poskytnou další informace o tom, jak výsledky interpretovat, a poradí vám, jaká vhodná opatření je třeba přijmout.

Proč byste měli kontrolovat hladinu cholesterolu?

Zatímco určité množství cholesterolu je nezbytné, nadbytek pro nás není dobrý. Vysoký cholesterol je rizikovým faktorem pro rozvoj koronárních srdečních chorob. To je důvod, proč je důležité přijmout opatření k prevenci vysokého cholesterolu. Prevencí může být jen několik změn životního stylu nebo užívání doplňků stravy. Arterin je prostředek na bázi přírodních složek, který pomáhá lidem redukovat hladinu cholesterolu. Zlepšete své zdraví osvojením si dobrých a udržitelných návyků. Zjistěte, jak vám Arterin může pomoci.

Featured Product

OBJEVTE DALŠÍ PRODUKTY

Arterin® Cholesterol

Arterin® Cholesterol má vědecky ověřené složení s přírodním výtažky and antioxidanty na redukci cholesterolu. Všechny složky spolupracují, aby pomohly kontrolovat cholesterol a podporovat zdravé krevní cévy.

KOUPIT NYNÍ
DOZVĚDĚT SE VÍCE